Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Jožin Z Bažin -czyli Józek Z Bagien
Forum mieszkańców Oleśnicy > Varia > Kultura
interpio
IWAN MLADEK -Jožin z bažin (Polskie tłumaczenie - napisy)
"Jožin z bažin”
Jedu takhle tábořit škodou 100 na Oravu.
Spěchám, proto riskuji, projíždím přes Moravu.
Řádí tam to strašidlo, vystupuje z bažin,
žere hlavně Pražáky, jmenuje se Jožin.

Ref. 1.
Jožin z bažin močálem se plíží,
Jožin z bažin k vesnici se blíží,
Jožin z bažin už si zuby brousí,
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.
Na Jožina z bažin, koho by to napadlo,
platí jen a pouze práškovací letadlo.

2.:
Projížděl jsem dědinou cestou na Vizovice.
Přivítal mě předseda, řek mi u slivovice:
"Živého či mrtvého Jožina kdo přivede,
tomu já dám za ženu dceru a půl JZD."

Ref. 1.

3.:
Říkám: "Dej mi předsedo letadlo a prášek,
Jožina ti přivedu, nevidím v tom háček."
Předseda mi vyhověl, ráno jsem se vznesl,
na Jožina z letadla prášek pěkně klesl.

Ref. 2:
Jožin z bažin už je celý bílý,
Jožin z bažin z močálu ven pílí,
Jožin z bažin dostal se na kámen,
Jožin z bažin tady je s ním amen.
Jožina jsem dohnal, už ho držím, johohó,
dobré každé lóvé, prodám já ho do ZOO.

Jozin z Bazin, prawdopodobnie był to bardzo sławnym milicjantem z czeskiej drogówki, który bez kompromisu wszystkich kasował za różne wykroczenia. Zazwyczaj pojawiał się tsm gdzie najmniej można było się go
spodziewać. Służbista do przesady, wlepił mandat nawet dla swojego brata. Był postrachem dla całej okolicy. Pewnego razu Mladek wraz z kapela wracał z koncertu i zatrzymał ich Jozin. Jak wiadomo byli dość popularni i liczyli na jakąś ulgę. Tym, że byli z Pragi to tylko pogorszało sytuacje. Ponieważ to były lata głębokiego socjalizmu nie
było możliwości bezpośredniej krytyki i zesmiesznienia a tak powstal utwór Jozin z Bazin.

A teraz Polska parodia - Jožina z bažin w wykonaniu Kabaretu pod Wyrwigroszem, czyli Donald marzy...
Upiór
Szczerze mówiąc... to jest lepsze od oryginału. Poza tym nie trawię Kabaretu pod Wyrwigroszem, ale tą piosenką mnie zaskoczyli.
interpio
Mi się obydwa wykonania bardzo podobają, widziałem jeszcze wykonanie tej piosenki w/g kabaretu Derkacz.
Podoba mi się orginalne wykonanie Jožin Z Bažin, bo lubię czeski język, może dlatego, że kiedyś obok TVP-1, TVP-2, można było oglądać tylko CT-1 i CT-2
martinez
Jak dla mnie żenada w każdej wersji. Nie rozumiem jak można z czegoś takiego robić sensację.
Skutek jest taki, że kilka osób zarobi szybko trochę kasy...
Upiór
Robienie sensacji na temat tej piosenki to faktycznie przesada. Ale melodia jest bardzo miła dla ucha, pomijając średni tekst czeski i bardzo dobry polski.
interpio
Inne ciekawe utwory Ivana Mládka:
Rožnovské hodiny
Aerobic
Jez - Ivan Mladek + Karel Gott
Bajka o Snehurce (polskie napisy)
Prachovské skály

Ciekawą postacią obok Ivana Mládka lidera Banjo Bandu i klarnecisty Ivo Pešáka (tańczący brodacz)
jest Ladislav Gerendáš (w teledysku "Jozina z bazin" to człowiek, który pojawia się niosąc szybę. I to tylko po to, by rozpłaszczyć na niej twarz z rozdziawionymi ustami)
Parę lat później odszedł on z zespołu, wybrał bowiem karierę aktorską - gra w praskim Teatrze Y oraz grał w wielu filmach czeskich.
ejri
CYTAT(interpio @ 26.02.2008 | 0:38:06) *
IWAN MLADEK -Jožin z bažin (Polskie tłumaczenie - napisy)
"Jožin z bažin”
Jedu takhle tábořit škodou 100 na Oravu.
Spěchám, proto riskuji, projíždím přes Moravu.
Řádí tam to strašidlo, vystupuje z bažin,
žere hlavně Pražáky, jmenuje se Jožin.

Ref. 1.
Jožin z bažin močálem se plíží,
Jožin z bažin k vesnici se blíží,
Jožin z bažin už si zuby brousí,
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.
Na Jožina z bažin, koho by to napadlo,
platí jen a pouze práškovací letadlo.

2.:
Projížděl jsem dědinou cestou na Vizovice.
Přivítal mě předseda, řek mi u slivovice:
"Živého či mrtvého Jožina kdo přivede,
tomu já dám za ženu dceru a půl JZD."

Ref. 1.

3.:
Říkám: "Dej mi předsedo letadlo a prášek,
Jožina ti přivedu, nevidím v tom háček."
Předseda mi vyhověl, ráno jsem se vznesl,
na Jožina z letadla prášek pěkně klesl.

Ref. 2:
Jožin z bažin už je celý bílý,
Jožin z bažin z močálu ven pílí,
Jožin z bažin dostal se na kámen,
Jožin z bažin tady je s ním amen.
Jožina jsem dohnal, už ho držím, johohó,
dobré každé lóvé, prodám já ho do ZOO.

Jozin z Bazin, prawdopodobnie był to bardzo sławnym milicjantem z czeskiej drogówki, który bez kompromisu wszystkich kasował za różne wykroczenia. Zazwyczaj pojawiał się tsm gdzie najmniej można było się go
spodziewać. Służbista do przesady, wlepił mandat nawet dla swojego brata. Był postrachem dla całej okolicy. Pewnego razu Mladek wraz z kapela wracał z koncertu i zatrzymał ich Jozin. Jak wiadomo byli dość popularni i liczyli na jakąś ulgę. Tym, że byli z Pragi to tylko pogorszało sytuacje. Ponieważ to były lata głębokiego socjalizmu nie
było możliwości bezpośredniej krytyki i zesmiesznienia a tak powstal utwór Jozin z Bazin.

A teraz Polska parodia - Jožina z bažin w wykonaniu Kabaretu pod Wyrwigroszem, czyli Donald marzy...

Stare czasy wub.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.