Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

2 Stron V  < 1 2  
Odpowiedz na ten tematNapisz nowy temat
> Radeon 9500XT Gigacube - need backup..
Legion
post 22.01.2005 | 21:27:16
Post #26


Freedom Fighter
Ikona grupy

Grupa: Użytkownicy
Postów: 1 287
Dołączył: 4.01.2005
Skąd: Oleśnica
Użytkownik nr: 291
Imię: Marek



@roball - w sklepach do 250 zł kupisz nowiutkiego Semprona 2500+ OEM lub 2400+ BOX, więc jest nad czym myśleć. Płyta może Semprona nie rozpoznawać (będzie działał bez problemu), ale wystarczy aktualizacja BIOS'a i wszystko śmiga elegancko.


--------------------
Idź na górę strony
 
+Zmień sposób cytowania
Raf
post 22.01.2005 | 21:33:46
Post #27


Jedi
Ikona grupy

Grupa: Użytkownicy
Postów: 3 239
Dołączył: 27.08.2003
Skąd: Oleśnica
Użytkownik nr: 6



Jeśli Semprona to tylko na Socket 754 (nowa płyta). Inaczej się nie opłaca IMO. To przecież lekko zmodowany Duron (w wersji Sokcet A).


--------------------
"If you disagree with me, you are by definition ugly and stupid." Linus Torvalds.
Idź na górę strony
 
+Zmień sposób cytowania
Legion
post 22.01.2005 | 22:28:27
Post #28


Freedom Fighter
Ikona grupy

Grupa: Użytkownicy
Postów: 1 287
Dołączył: 4.01.2005
Skąd: Oleśnica
Użytkownik nr: 291
Imię: Marek



Hmmm Sempron na Socket A to przecież czysty Athlonik XP Thoroughbred różni się tylko tym, że docelowo pracuje na FSB 166(333) (wszystkie modele tego procesora), ale ma zmniejszony mnożnik przez co taktowania Semprona są niższe od taktowania Athlonów XP oznaczonych tym samym numerkiem (współczynnikiem wydajności). Patent polega na tym, że Sempron poprzez niższe taktowanie jest troszkę słabszy niż jego odpowiednik w formie Athlona XP i tak np. Sempron 2500+ wydajnościowo plasuje się gdzieś na poziomie Athlona XP 2300-2400+ itd. Różnica jest niewielka także jest to niewątpliwie procesor warty uwagi.


--------------------
Idź na górę strony
 
+Zmień sposób cytowania
Raf
post 22.01.2005 | 22:37:28
Post #29


Jedi
Ikona grupy

Grupa: Użytkownicy
Postów: 3 239
Dołączył: 27.08.2003
Skąd: Oleśnica
Użytkownik nr: 6



Ja mimo wszystko wolałbym Bartona.


--------------------
"If you disagree with me, you are by definition ugly and stupid." Linus Torvalds.
Idź na górę strony
 
+Zmień sposób cytowania
Legion
post 22.01.2005 | 23:29:34
Post #30


Freedom Fighter
Ikona grupy

Grupa: Użytkownicy
Postów: 1 287
Dołączył: 4.01.2005
Skąd: Oleśnica
Użytkownik nr: 291
Imię: Marek



Cóż te dodatkowe 256 kb cache faktycznie dają Bartonowi pewną przewagę nad Thoroughbred'em, ale jak wiadomo kupno nowego Athlona XP w sklepie graniczy dziś z cudem, a kupując Semprona dostajemy w sumie w pełni wartościowy procesor posiadający odpowiednio 12 dla OEM lub 36 miesięcy gwarancji dla wersji BOX.
Ja tam pomykam na Athlonie XP 2000+ nie kręconym (płyta :kwasny:) ale nie zawahał bym się zmienić go na Semprona gdybym oczywiście miał taką potrzebę (IMG:http://forum.olesnica.org.pl/style_emoticons/default/wink.gif) .
Roball jest w mało komfortowej sytuacji bowiem Duron 1,6 GHz to trochę za słaby procesor dla karty graficznej pokroju Radeon 9600Pro/XT, tak więc uzasadniona wydaje się zmiana, ale taka która pozwoli odczuć wyraźny wzrost wydajności dlatego sugerowałbym minimum Semprona 2400+ / Athlona XP 2400+. GA-7VT600 pozwala co prawda na podkręcanie, ale wyłącznie poprzez zmianę taktowania FSB co nie jest wskazane przy tej płytce, bo nie posiada ona blokady taktowania PCI/AGP, ani też możliwości zmiany ustawienia dzielnika szyny procesora. Reasumując podkręcanie z poziomu BIOS'a tego Durona podobnie jak każdego innego procesora jest raczej niewskazane. Pozostaje jeszcze tzw. drut-mod ale uważam to za stosunkowo ryzykowny i niebezpieczny sposób, wymagana tu jest duża precyzja i ja osobiście nie zdecydowałbym się na tego typu "manewr" (IMG:http://forum.olesnica.org.pl/style_emoticons/default/wink.gif) .

Ten post został edytowany przez Legion: 22.01.2005 | 23:31:42


--------------------
Idź na górę strony
 
+Zmień sposób cytowania
Raf
post 22.01.2005 | 23:36:25
Post #31


Jedi
Ikona grupy

Grupa: Użytkownicy
Postów: 3 239
Dołączył: 27.08.2003
Skąd: Oleśnica
Użytkownik nr: 6



Dokładnie. GA-7VT600 tylko z drut-modem (IMG:http://forum.olesnica.org.pl/style_emoticons/default/sad.gif) Ubolewam nad tym. Zauważyłem jednak, że w BIOSie da się wpisać wartość FSB. Jeśli tylko wpiszesz cokolwiek > 165 to od razu zastępuje to wartością 165. Wniosek z tego taki, że BIOS dałoby się "spatchować". Trzeba by tylko wiedzieć gdzie jest przechowywana ta wartość.
Ogołnie BIOS ma budowę modularną. W którymś module to siedzi. Trzeba by wszystko rozłożyć na części i jestem przekonany, że dałoby sie ustawić FSB 166 MHz i 33 dla PCI. Wtedy nie musiałbym zmieniać procka (a mam XP 1700+) (IMG:http://forum.olesnica.org.pl/style_emoticons/default/wink.gif) .


--------------------
"If you disagree with me, you are by definition ugly and stupid." Linus Torvalds.
Idź na górę strony
 
+Zmień sposób cytowania
Legion
post 23.01.2005 | 0:04:42
Post #32


Freedom Fighter
Ikona grupy

Grupa: Użytkownicy
Postów: 1 287
Dołączył: 4.01.2005
Skąd: Oleśnica
Użytkownik nr: 291
Imię: Marek



Cóż czasami w sieci można spotkać tzw. BIOS'y Overclockerskie do różnych modeli płyt głównych np. do ECS K7S5A/Pro. Na tej płytce gdyby wymusić na procesorze uruchomienie na szynie 166 MHz (np. drut-modem) to wówczas dzielnik ustawił by się automatycznie na 1:5 i działało by elegancko, ale niestety z BIOS'a procki na szynie 133 da się ustawić na max 165 MHz, więc ktoś to idiotycznie wymyślił. W sumie do kręcenia XP'ków najlepsze są płytki na nForce2/Ultra bo mają zablokowane taktowanie PCI/AGP na stałe, a na KT600 to ABIT i Epox bo te posiadają możliwość zmiany dzielnika jak i oczywiście mnożnika (brak tej funkcji na GA-7VT600 uważam za najgorsze uchybienie). Kiedyś takiego BIOS'a szukałem, ale bezskutecznie więc całkiem możliwe, że ta płyta nie posiada już większych możliwości O/C niż te, które są dostępne standardowo.


--------------------
Idź na górę strony
 
+Zmień sposób cytowania
Raf
post 23.01.2005 | 0:14:17
Post #33


Jedi
Ikona grupy

Grupa: Użytkownicy
Postów: 3 239
Dołączył: 27.08.2003
Skąd: Oleśnica
Użytkownik nr: 6



Doskonale wiem, że powyżej 165 się nie da (IMG:http://forum.olesnica.org.pl/style_emoticons/default/smile.gif) Powód prosty. Gigabyte zablokował żeby nie kręcić i tyle (IMG:http://forum.olesnica.org.pl/style_emoticons/default/sad.gif)

Nie lubię takich rozwiązań. Chcę to kręcę i ryzykuję, nie chcę to nie. Oczywiście dochodzi kwestia droższych modeli i bardziej rozbudowanych BIOSów. Paranoja.

Również szukałem BIOSu OC do tej płyty.


--------------------
"If you disagree with me, you are by definition ugly and stupid." Linus Torvalds.
Idź na górę strony
 
+Zmień sposób cytowania
Legion
post 23.01.2005 | 0:47:10
Post #34


Freedom Fighter
Ikona grupy

Grupa: Użytkownicy
Postów: 1 287
Dołączył: 4.01.2005
Skąd: Oleśnica
Użytkownik nr: 291
Imię: Marek



Prawdopodobnie zrobili tak ze względu na fakt, iż GA-7VT600 była stosunkową tanią płytą i gdyby była dobrą podstawą do O/C to wpłynęło by to znacząco na sprzedaż tych droższych płyt dedykowanych właśnie Overclockerom. Ta płyta posiada jeszcze jeden mankament - odczyt temperatury procesora jest błędny, po aktualizacji BIOS'a troszkę się to skorygowało, ale i tak temperatura jest zawyżona o jakieś 10-15 C w stosunku do płyt innych producentów (np. ASUS, ABIT, EPOX...). Nie zmienia to jednak faktu, że pracuje ona w 100% stabilnie i chyba jest godna polecenia przeciętnemu użytkownikowi, natomiast do overclockingu nie nadaje się kompletnie.


--------------------
Idź na górę strony
 
+Zmień sposób cytowania
Raf
post 23.01.2005 | 9:51:21
Post #35


Jedi
Ikona grupy

Grupa: Użytkownicy
Postów: 3 239
Dołączył: 27.08.2003
Skąd: Oleśnica
Użytkownik nr: 6



Właśnie. Chyba, że odczytujesz temp. z diody procka to wtedy jest OK.


--------------------
"If you disagree with me, you are by definition ugly and stupid." Linus Torvalds.
Idź na górę strony
 
+Zmień sposób cytowania

2 Stron V  < 1 2
Odpowiedz na ten tematNapisz nowy temat
1 użytkownik(ów) przegląda ten temat (1 gości i 0 anonimowych użytkowników)
0 Użytkownicy:

 




Polecamy:

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 16.04.2024 - 6:56
Hosting: DataNet.pl